Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie

Informacja Dożynki inne niż zwykle

Utworzono dnia 12.08.2020
Czcionka:

Dożynki inne niż zwykle

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Przepiękna ziemia hrubieszowska należy do rolniczych regionów naszego kraju o bogatych tradycjach ludowych.

Jedną z najstarszych jest kultywowanie każdego roku święta plonów. Dożynki są nie tylko radością z zakończenia żniw, ale przede wszystkim podziękowaniem za obfite i szczęśliwe zbiory.

Niestety, ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne, w cieniu którego przyszło nam żyć i pracować, zmuszeni jesteśmy zachować szczególne środki ostrożności.

Tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne w Gminie Dołhobyczów będą miały inną oprawę niż zwykle. Ograniczamy się do dziękczynnej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Dołhobyczowie w dniu 30 sierpnia 2020 roku o godzinie 12:00.

Poświęcone zostaną również tegoroczne wieńce dożynkowe. A po Mszy Świętej zostanie rostrzygnięty konkurs na najładniejszy z nich. Uczestnicy otrzymają nagrody i dyplomy.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w radosnej i przede wszystkim bezpiecznej atmosferze będziemy mogli zorganizować kolejne święto plonów.

Przypominamy, że wieńce na Konkurs można jeszcze zgłaszać do dnia 18 sierpnia 2020r.

Zamieszczamy również podstawowe kryteria jakie mają spełniać tradycyjny wieńce dożynkowy:
- ma posiadać kształt nakrycia głowy np. (kapelusz, korona,kopuła);
- podstawowym materiałem roślinnym użytym do wykonania powinny być zboża, suszone trawy i zioła;
- kwiaty i inne materiały powinny być tylko uzupełnieniem zbóż, dodatkiem, który upiększa i dodaje kolorytu całemu wieńcowi;
- użyte kłosy powinny być dobrej jakości, ponieważ od tego zależy uroda wieńca;
- inne rośliny, które również mogą zostać wykorzystane to: gryka, proso, kukurydza, rzepak, ipt.;
- ponadto mogą zostać użyte tkaniny pochodznia naturalnego np. len, płótno; - można też wykorzystać części drzew, krzewów i pnączy, np. liście, czy ciekawe kolorystycznie gałęzie;
- owoce użyte do dekoracji wieńców mogą być zbierane z drzew i krzewów uprawianych sadowniczo, ozdobnych i dziko rosnących;
- można także wykorzstać np. nasiona klonu lub jesionu oraz jarzębinę i rajskie jabłuszka; - WSZYSTKIE MATERIAŁY POWINNY BYĆ POCHODZENIA NATURALNEGO

Zegar

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 39

W poprzednim tygodniu: 51

W tym miesiącu: 204

W poprzednim miesiącu: 626

Wszystkich: 21608