KGW Honiatyn
Koło Gospodyń Wiejskich w Honiatynie zostało założone w grudniu 2018 roku. Jego siedziba mieści się w budynku świetlicy wiejskiej. Zarząd koła tworzą: Mariola Piwko-przewodnicząca, Wioletta Huczek- zastępca przewodniczącej, Barbara Moskwa- sekretarz.
Do KGW należą również panie :Marianna Kuc, Magdalena Krawczyk, Anna Jasińska, Emilia Jasińska, Helena Kwiatkowska, Krystyna Rzeszut, Zofia Krawczyk, Alina Konieczna, Elżbieta Kasprzyk, Joanna Kwiatkowska, Helena Moskwa, Kaja Huczek oraz Lucyna Steczyszyn. Koło ściśle współpracuje z pozostałymi mieszkańcami sołectwa oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Honiatynie. Wspólnie dbają o estetyczny wygląd świetlicy oraz terenu do niej przyległego. Wśród gospodyń narasta świadomość, iż należy dbać o rozwój osobisty, kształtować swoje umiejętności oraz poznawać świat. W marcu 2019 roku panie zorganizowały wyjazd do Lublina dla członkiń KGW oraz pozostałych chętnych mieszkańców. Wycieczka zawierała wiele ciekawych punktów, między innymi: zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, Starówki oraz najważniejszych zabytków miasta.
Pomimo niedługiego okresu swojej działalności, Koło brało udział w wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych. Szczególnie owocny w liczne wyjazdy i spotkania był rok 2019. W lutym zarząd Koła uczestniczył w ,,Regionalnych Konsultacjach Niezależność i Rozwój KGW'' w Chełmie. W kwietniu panie z Honiatyna zostały zaproszone na Konferencję Kół Gospodyń Wiejskich w Urszulinie. Podczas imprezy zaprezentowały swoje wyroby artystyczne i kulinarne . Była to także niepowtarzalna okazja do poznania bogatego dorobku innych Kół Gospodyń Wiejskich z całej Lubelszczyzny. Panie uczestniczą również w wydarzeniach i spotkaniach kulturalnych na terenie swojej gminy. Jedną z takich okazji był kiermasz wielkanocny, podczas Przeglądu Pieśni Pasyjnej w Przewodowie.
W Honiatynie już od lat odbywa się Święto Pieczonego Ziemniaka, na które ściągają mieszkańcy z całej okolicy. W 2019 roku KGW było współorganizatorem imprezy. Niestety, jej długoletnią tradycję przerwała pandemia.
W obecnej działalności Koła stałe miejsce zajmuje kontynuacja tradycji lokalnej społeczności. Panie organizują spotkania z okazji Dnia Kobiet, dożynek. KGW aktywnie włącza się w przygotowania uroczystości religijnych w swojej parafii.
Korzystając z dotacji z budżetu państwa, Koło doposażyło świetlicę wiejską w niezbędne sprzęty. Członkinie mają nadzieję, iż pomimo niesprzyjających warunków pandemiczny, ich działalność nadal będzie owocna, przynosząca satysfakcję i dobrze oceniana.