KGW Gołębie
Jednym z najstarszych Kół jest powstałe w 1966 roku KGW w Gołębiu. Zostało ono utworzone z inicjatywy Haliny Nieradko – pracownicy Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Hrubieszowie i Janiny Nieradko – kierownika miejscowej szkoły, która została wybrana na przewodniczącą i funkcję tę pełniła przez 44 lata do roku 2010. Liczba członkiń Koła na początku wynosiła 36 osób. Były to kobiety w różnym wieku, ale wszystkie bardzo aktywne i pełne zapału do pracy społecznej. W 1970 roku członkinie KGW utworzyły zespół śpiewaczy „Nadbużanki” pod kierownictwem pana Ryszarda Podgórskiego. Praca zarówno Koła jak i zespołu śpiewaczego była bardzo wielokierunkowa., ale zawsze koncentrowała się wokół spraw i problemów nurtujących lokalne środowisko, a w szczególności kwestii kulturalnych.
Na 20 – lecie zespołu, za całą artystyczną aktywność, członkinie otrzymały nowe stroje ludowe „oryginalne hrubieszowskie”, zaprojektowane i opracowane przez etnografa w Warszawie w oparciu o tradycje naszego regionu i tam też uszyte. Aktywna działalność Koła wsparta nowym anturażem stała się przyczynkiem do jego rosnącej popularności.
Po powstaniu Gminnego Ośrodka Kultury w Dołhobyczowie, KGW Gołębie nawiązało z nim współpracę kulturalną. Zespół śpiewaczy Koła działał wtedy pod dyrygenturą pana Wiesława Skiby, a następnie jego kierownikiem został pan Edward Grela, który pełni tę funkcję do chwili obecnej.
Za prężną i wyraźnie zauważalną działalność członkinie Koła otrzymały ośmiodniową wycieczkę do Niemiec, gdzie zaprezentowały swoje pieśni, piosenki i kolędy. W rewanżu zaprosiły do Gołębia 11 - grupę kobiet niemieckich, które miały okazję zapoznać się z osiągnięciami i kulturą naszej gminy, powiatu, a nawet województwa.
W 1994 roku KGW z Gołębia jako jedyne koło w Polsce zostało przyjęte do Fundacji Roberta Schumana i przez kilka kolejnych lat uczestniczyło w zjazdach w Warszawie.
Koło Gospodyń Wiejskich w Gołębiu zadbało o upowszechnianie tradycji ludowej poprzez wielokrotny udział w Wojewódzkim Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, jak również rękodzieło artystyczne p. Janiny Nieradko – koronkarstwo, kwiaty z bibuły ale przede wszystkim małe arcydzieła o niezrównanym kunszcie, przecudne pisanki zarówno tradycyjne jak i współczesne. KGW w Gołębiu jest także słynne ze swoich rewelacyjnych technicznie, misternie witych wieńców dożynkowych. Ponadto uczestniczy aktywnie w rozmaitych wydarzeniach okolicznościowych naszej gminy: kiermaszach, wystawach i licznych imprezach plenerowych, jest organizatorem międzynarodowych spływów kajakowych oraz Nocy Świętojańskiej.
W bieżącym – 2021 - roku Koło Gospodyń Wiejskich w Gołębiu obchodzi 55 – lecie powstania. Obecnie jego przewodnicząca jest Maria Paradowska