Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
CENTRUM KULTURALNO-KONFERENCYJNE W DOŁHOBYCZOWIE

Dożynki Gminno – Parafialne w Dołhobyczowie

Utworzono dnia 31.08.2021
Czcionka:

Tegoroczne Dożynki Gminno – Parafialne w Dołhobyczowie odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia.

Msza Święta Dziękczynna za zbiory celebrowana była w kościele parafialnym, podczas której zostały również poświęcone wieńce dożynkowe.

Po zakończonej uroczystości religijnej, barwny korowód, w którym uczestniczyli Starostwie Dożynek, poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe z poszczególnych sołectw i organizacji pozarządowych, przedstawiciele władz gminy i powiatu, zaproszeni Goście oraz mieszkańcy, udał się na stadion na dalszą część obchodów.

Tutaj Starostowie przekazali na ręce gospodarza Gminy Dołhobyczów - Grzegorza Drewnika bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.

W tym roku zaszczytną rolę Starostów Dożynkowych w Gminie Dołhobyczów pełnili Agnieszka Popielewska z Kadłubisk i Mariusz Łepik z Chłopiatyna.

Pani Agnieszka ma 39 lat i posiada wykształcenie średnie gastronomiczne. Wraz z mężem Andrzejem od 2001 roku prowadzą gospodarstwo rolne w Kadłubiskach. Powierzchnia jego wynosi 21 ha i jest wyspecjalizowana w produkcji roślinnej. W strukturze zasiewów dominuje pszenica i fasola.

Gospodarstwo posiada odpowiedni park maszynowy.

Starościna Agnieszka jest również matką trzech synów (Macieja, Kacpra i Przemka), którzy pomimo, że pomagają w gospodarstwie znajdują czas na rozwijanie swoich pasji.

Syn Kacper odnosi liczne sukcesy w podnoszeniu ciężarów. Jest zdobywcą złotych i srebrnych medali w Mistrzostwach Krajowego Zrzeszenia Juniorów i Juniorek do lat 17.

Pani Starościna jest wspaniałą gospodynią. Lubi eksperymentować w kuchni. Piecze przepyszne ciasta i smacznie gotuje. Udziela się społecznie, jest Sołtysem wsi Kadłubiska, działa w KGW. W wolnych chwilach stara się rozwijać swoje zainteresowania artystyczne robiąc różne stroiki.

Na Starostę dożynek został nominowany Pan Mariusz Łepik z Chłopiatyna. Pan Starosta ma 50 lat i posiada średnie wykształcenie. Wraz z żoną Mariolą i synem Adrianem od 2000 roku prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 55 hektarów.

Specjalizuje się ono w produkcji roślinnej.

Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada nowoczesny park maszynowy oraz nowoczesne zabudowania dostosowane do prowadzonego kierunku produkcji. Gospodarstwo stale się modernizuje, jego właściciele uczestniczą we wszystkich możliwych dla swojego terenu i charakteru produkcji programach, co umożliwia dynamiczny jego rozwój.

Rodzina, gospodarstwo rolne pochłaniają wiele czasu i wysiłku, ale mimo natłoku obowiązków Panu Mariuszowi nie jest obojętne dobro rodzinnej miejscowości. Aktywnie uczestniczy w jej życiu. Pełni funkcję Sołtysa wsi Chłopiatyn, jest kapitanem drużyny Old boys Przewodów, od 30 lat jest kierowcą OSP. Ostatnio został Prezesem OSP Przewodów. W wolnych chwilach Pan Starosta lubi powędkować oraz pograć w piłkę siatkową.

Dobry mąż i przykładny ojciec, skromny i niezwykle pracowity tak można w skrócie podsumować jego sylwetkę.

Zgodnie ze staropolską piękną tradycją chleb został podzielony pomiędzy wszystkich uczestników Dożynek.

W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Dołhobyczów dziękował rolnikom – najważniejszym bohaterom tego wydarzenia - za ich trud i ciężką pracę, mówiąc: „Życzę Wam rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy, a dzielenie się chlebem będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie na naszej ziemi chleba”.

Dożynki to święto radości, jak pisał Zygmunt Gloger „Kiedy ma się rolnik weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc dziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”

Mamy nadzieję, że w bogatym programie artystycznym, mimo deszczowej pogody, każdy znalazł coś dla siebie. Było ludowo, biesiadnie, folkowo i kolorowo. Za ciężką pracę rolnikom dziękowała młodzież oraz najmłodsi uczestniczy dożynek.

Wdzięczność za trud wyrażono piosenką, wierszem i tańcem. Swoje umiejętności muzyczne na scenie zaprezentował młody artysta z Dołhobyczowa Karol Smagała. Kolejni wykonawcy, którzy umijali dożynkowe święto to zespoły śpiewacze z terenu gminy Dołhobyczów: Wrzos, Serenada, Pogranicze, Kresowianki i Nadbużanki.

Swój koncert dał również zespół Styl z Dołhobyczowa.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Impuls z Białegostoku, znany z takich przebojów jak „Explozja,” „Nierealny świat”, „Takie życie” i wiele innych.

Dodatkową atrakcją była rekonstrukcja prac żniwnych w wykonaniu Stowarzyszenia Moje Nowosiółki, który prowadzi Skansen Aktywny u Sołtysa w Nowosiółkach.

Rekonstrukcja prac żniwnych stanowiła dla ludzi starszych powrót do wspomnień i czasów dzieciństwa, a dla ludzi młodych była lekcją historii.

Dopełnieniem części artystycznej był występ zespołu Dominanta z Zamłynia, który w swoim repertuarze miał spektakl „Fasolowo”.

Dożynki to najważniejsze święto rolników i jedno z najpiękniejszych staropolskich obrzędów od wieków głęboko zakorzenionych w naszej tożsamości narodowej, któremu zawsze towarzyszył szacunek dla chleba.

Obok bochna chleba, wieniec był najważniejszym elementem dożynek. Symbolizował wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać.

W trakcie trwania uroczystości dożynkowych został rozstrzygnięty Konkurs na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy.

Komisja konkursowa po wnikliwej ocenie wszystkich zgłoszonych wieńców postanowiła przyznać:

I miejsce – KGW Hulcze

II miejsce – KGW Przewodów

III miejsce – Sołectwo Gołębie oraz Chór Dołhobyczów

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pieniężne oraz podziękowania za udział.

Sponsorami nagród byli: Hrubieszowska Telewizja Kablowa w Hrubieszowie, S.E.P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, Fast-Chem Stanisław Fabrowski, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe WIST Krzysztof Drączkowski, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Zamościu oddział w Dołhobyczowie.

Dziękujemy bardzo sponsorom nagród, wystawcom, wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy pomimo deszczowej pogody byli z nami.

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich zespołów i artystów, którzy wystąpili na scenie dożynkowej, delegacjom wieńcowym i pocztom sztandarowym.

Szczególne podziękowanie składamy Starostom Dożynkowym Agnieszce Popielewskiej i Mariuszowi Łepikowi za okazaną pomoc i wsparcie przy organizacji dożynek.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda będzie dla nas bardziej łaskawa.

galeria

Utworzono dnia 31.08.2021, 13:11

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 86

W poprzednim tygodniu: 137

W tym miesiącu: 481

W poprzednim miesiącu: 788

Wszystkich: 47783