Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie

Dożynki Gminno-Parafialne w Dołhobyczowie

Utworzono dnia 01.09.2020
Czcionka:

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba…
Tęskno mi Panie…”

Rolnicy, przedstawiciele władz samorządu powiatu i gminy, przedstawiciele służb mundurowych, Księża, mieszkańcy Gminy Dołhobyczów oraz goście spotkali się na Dożynkach Gminno-Parafialnych w Dołhobyczowie. Chociaż zorganizowane one były w innej formie niż znamy, to cel był ten sam: podziękować za tegoroczne zbiory.

Uroczystości rozpoczęto od dziękczynnej Mszy Świętej w intencji rolników w koncelebrze: ks. Dziekana Krzysztofa Soliło, ks. Mieczysława Filipa, ks. Stanisława Kicińskiego oraz ks. Pawła Janiela. W trakcie Mszy Świętej zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz zgodnie z staropolskim zwyczajem przekazano bochen chleba na ręce Wójta Gminy Dołhobyczów Grzegorza Drewnika. W naszym kraju chleb to szczególny symbol – urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Uczynili to Starostowie Dożynek Mariola Piwko z Honiatyna oraz Szymon Szełemej z Lisek.

Jak co roku podczas Dożynek rozstrzygnięto Konkurs na Najładniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy. Tegoroczne misternie uwite wieńce ze zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek to prawdziwe dzieła sztuki. Nie lada problemem okazał się wybór tych najpiękniejszych z 13 zgłoszonych na Konkurs.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać:

I miejsce - Sołectwu Przewodów
II miejsce - KGW Hulcze
III miejsce - Zespołowi „Serenada” z Dołhobyczowa

oraz podziękowania dla:
Sołectwa Oszczów
Sołectwa Honiatyn
Sołectwa Liwcze
Sołectwa Kościaszyn
Sołectwa Chochłów
KGW Chochłów
Chóru z Dołhobyczowa
Zespołu „Wrzos” z Dołhobyczowa
KGW Gołębie
Sołectwa Żniatyn

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pieniężne oraz okolicznościowe dyplomy.

Delegacja wieńcowa Sołectwa Przewodów będzie reprezentowała Gminę Dołhobyczów na Dożynkach Powiatowo – Miejskich w Hrubieszowie.

Sponsorami nagród byli: Hrubieszowska Telewizja Kablowa, Firma S.E.P. sp. z o. o, Gmina Dołhobyczów i Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie.

Wójt Gminy Dołhobyczów w swoim wystąpieniu podziękował delegacjom za przepiękne wieńce, a rolnikom za chleb, za codzienny trud i wysiłek, życząc aby ciężka praca zapewniała godne życie i dawała poczucie bezpieczeństwa.

Uroczystości dożynkowe zakończył ceremoniał dzielenia się chlebem. W tym roku ze względów reżimu sanitarnego były to bułeczki oddzielnie zapakowane. Dla najmłodszych uczestników Święta Starościna dożynek przygotowała słodki poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym najważniejszym święcie rolników stanowiącym zwieńczenie całorocznego trudu i zapraszamy za rok.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będą one bezpieczniejsze, radośniejsze i pozbawione ograniczeń.

„To co pługiem zaorzesz, to co ręką zasiejesz,
Wrośnie w twoją ojczyznę, wrośnie w twoją nadzieję.
To, co zbierzesz we żniwa, co wymłócisz w mozole,
Będzie pieśnią skowronka, będzie śladem na czole.”

galeria

Utworzono dnia 01.09.2020, 13:59

Zegar

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 39

W poprzednim tygodniu: 51

W tym miesiącu: 204

W poprzednim miesiącu: 626

Wszystkich: 21608