Obchody Święta Niepodległości w Dołhobyczowie
Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu czcimy pamięć sprzed 106 lat.
Mimo, że Polski nie było na mapach świata, to ciągle żyła w pamięci i w sercach Polaków.
Daleka była droga do dnia wolności. Długo, bo aż 123 lata szedł po nią polski żołnierz. Szedł przez morze krwi, przez rzeki łez, przez miliony westchnień i godziny nadziei. Doszedł, choć wielu poległo w drodze.
Mieszkańcy Dołhobyczowa również uczcili to ważne wydarzenie. Uroczystości rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w miejscowym kościele przez ks. dziekana Krzysztofa Soliło.
Po odprawionym nabożeństwie głos zabrał Wójt Gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik, który w swoim wystąpieniu przypomniał o Ojcach Niepodległości.
Liderami w czasie przełomowych wydarzeń 1918 roku byli – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Padarewski, Wicenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński.
Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religijną, urodzili się pod różnymi zaborami.
Szli ku Niepodległej różnymi ścieżkami. Łączyła ich determinacja i wiara w to, że Polacy są na tyle silni, by po 123 latach zaborów wybić się na niepodległość.
To bolesne doświadczenie dziejowe zobowiązuje nas do tego, aby szanować pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie i stoczyli heroiczną walkę o upragnioną wolność.
Kolejnym punktem uroczystości była wspólna modlitwa i złożenie wieńców na miejscach pamięci: na grobie wojennym w Oszczowie, przy pomniku na placu CK-K, cmentarzu Hallerczyków oraz przy pomniku 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.
Uczyniły to następujące delegacje:
- Samorząd z Gminy Dołhobyczów
- Placówka Straży Granicznej w Dołhobyczowie i Chłopiatynie
- Służba Celno-Skarbowa w Dołhobyczowie
- Dołhobyczowskie Stowarzyszenie Regionalne
- Światowy Związek Żołnierzy AK w Dołhobyczowie
Zwieńczeniem wydarzenia były znakomite występy dzieci i koncert zespołu,, Styl” oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Zaprezentowane melodie były hołdem pamięci dla wszystkich bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Polskę.
Była powaga, zaduma, wzruszenie i radość.
Dziękujemy wszystkim bardzo gorąco za udział w tak doniosłej uroczystości.
,, Nie zginęła. Zmartwychwstała. Mimo wrogich burz.
Wstała wielka i wspaniała w blasku jasnych zórz.
Spadły pęta i kajdany. Pierzchną zdrady wróg.
Czas wolności znów nam dany, wrócił nam ją Bóg.”