Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
CENTRUM KULTURALNO-KONFERENCYJNE W DOŁHOBYCZOWIE

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Utworzono dnia 03.12.2020
Czcionka:

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE – PEŁNOWARTOŚCIOWI CZŁONKOWIE SPOŁECZEŃSTWA

Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

Za drzwiami domu zaczynają się schody: barierki, wysokie krawężniki, brak podjazdów, zbyt wąskie drzwi lub przejścia, za małe pomieszczenia sanitarne i higieniczne, niedostosowane windy, a także niewystarczające komunikaty dźwiękowe czy wizualne. Ograniczenia w dostępie do informacji – wiadomości bez lektora języka migowego, nieczytelne, przeładowane graficznie strony internetowe czy zbyt drobna lub niekontrastowa czcionka. Trudności ze znalezieniem pracy i stereotypowe postrzeganie osób niepełnosprawnych jako niezaradnych życiowo czy niezdolnych do podjęcia zatrudnienia. To tylko niektóre problemy z jakimi borykają się ludzie niepełnosprawni każdego dnia. A przecież przy zapewnionych odpowiednich warunkach potrafią realizować swój potencjał w taki sam sposób, jak osoby sprawne. Dlatego niezwykle istotna jest pomoc we włączaniu tej grupy ludzi w życie społeczne.

Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Żeby skuteczniej chronić prawa osób niepełnosprawnych, m.in. do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym, w 2006 roku na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Znalazły się w niej oprócz wyżej wymienionych regulacje związane z dostępem do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, informacji i komunikacji. Państwa-strony, które ratyfikowały konwencję, są zobowiązane do wdrażania jej postanowień i opracowania mechanizmu, z tytułu którego będą chronione gwarantowane przez Konwencję prawa. Polska również ratyfikowała to porozumienie.

Międzynarodowemu Dniu Osób Niepełnosprawnych co roku patronuje określony temat przewodni. Tegoroczne hasło brzmi „Zrównoważony rozwój: Nadzieja w technologii”

Poświęcone danemu zagadnieniu święto stwarza okazję do budowania przeświadczenia, że usuwanie rozmaitych ograniczeń i tworzenie płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania dla osób z różnymi kategoriami sprawności, jest celem wzbogacającym społeczność i przynoszącym obustronne korzyści.

W związku z tym, że często nie wiemy jak zachować się w towarzystwie osób niepełnosprawnych i jak postępować w rozmaitych sytuacjach z takimi ludźmi, przekazujemy w Państwa ręce niezwykłą publikację, która dotyczy osób i sytuacji, z którymi możemy zetknąć się na co dzień. Życzymy przyjemnej lektury.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 79

W poprzednim tygodniu: 170

W tym miesiącu: 759

W poprzednim miesiącu: 634

Wszystkich: 47273