Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
CENTRUM KULTURALNO-KONFERENCYJNE W DOŁHOBYCZOWIE

Międzynarodowy Dzień Gramatyki

Utworzono dnia 04.03.2021
Czcionka:

 

DZIEŃ GRAMATYKI obchodzony 4 marca ma zwracać uwagę na gramatykę języka ojczystego. Na jej znaczenie we właściwym porozumieniu i skutecznej komunikacji.

GRAMATYKA
to nauka o języku zajmująca się jego budową i funkcjonowaniem. Można podzielić ją na następujące działy:

• fonetykę (i fonologię)- polega ona na całkowitej i stałej odpowiedniości między głoską a literą: każdej głosce odpowiada zawsze ten sam znak graficzny;

• morfologię- zajmuję się budową wyrazów (słowotwórstwo) oraz ich odmianą (fleksja);

• składnię- bada funkcję wyrazu w zdaniu, układ zdania i jego budowę; WYPOWIEDZENIE to ogół tego, co wypowiadamy w celu przekazania informacji, zakomunikowania treści znaczeniowej. ZDANIE to wypowiedzenie, w którym występuje osobowa forma czasownika;

• leksykologię- naukę o słownictwie, czyli o zasobie wyrazów i związków wyrazowych, bada znaczenie wyrazów, użycie wyrazów, pochodzenie wyrazów.

GRAMATYKA dla większości ludzi to zło konieczne, od którego ucieka się jak od ognia. Bo kto by spamiętał te wszystkie koniugacje, deklinacje, imiesłowy. Jednak kiedy jako dzieci uczymy się mówić, wiele reguł gramatycznych nabywamy w sposób automatyczny. Dzięki temu potem, w codziennych rozmowach, nie zastanawiamy się, jak odmieniać rzeczowniki czy czasowniki. Miewamy czasem problemy z jakimiś językowymi wyjątkami czy trudnymi przypadkami, ale wyeliminowaniu takich sytuacji sprzyja właśnie nauka gramatyki w szkole.

GRAMATYKA jest trudna, zwłaszcza gramatyka języka polskiego, to prawda, ale często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie korzyści płyną z tej nauki.

Znajomość zasad gramatycznych umożliwia nam poprawne wyrażanie się zarówno w mowie, jak i w piśmie. Jeśli wyrażamy się poprawnie, nasi słuchacze lub czytelnicy właściwie rozumieją to, co chcemy im powiedzieć. Zmniejszą się wówczas ryzyko, że ktoś zrozumie nas źle, niezgodnie z naszymi intencjami. A wszak o to chodzi w każdej komunikacji- żeby była skuteczna, czyli żeby inni rozumieli nas tak, jak tego chcemy i oczekujemy oraz żebyśmy my właściwie rozumieli innych.

Po drugie ktoś, kto mówi, czy pisze niezgodnie z zasadami gramatyki, często bywa wyśmiewany przez osoby lepiej posługujące się językiem. Bo wstydem jest, gdy ktoś poprawi u nas „poszłem” na „poszedłem” czy „autów” na „aut”. Lepiej więc mówić poprawnie i nie być obiektem kpin kolegów i koleżanek.

Po trzecie, gdy przyjdzie nam załatwić jakąś oficjalną sprawę na przykład u zwierzchnika czy w urzędzie, to z pewnością będziemy lepiej potraktowani, jeśli będziemy mówić poprawnie i zgodnie z zasadami gramatyki. To oczywiste i nie powinno nikogo dziwić.

Jeżeli w szkole zaniedbamy naukę gramatyki, to z pewnością będziemy mieć problemy również w dorosłym życiu. Bo nawet teraz, w dobie pisanych skrótami SMS-ów i e-maili gramatyka jest potrzebna. Jeżeli w krótkim SMS-ie użyjemy nieprawidłowej gramatycznie formy, to odbiorca może nas nie zrozumieć i błędnie odczytać nasze zamiary.

Mamy nadzieję, że udało się nam przekonać wszystkich do tego, że gramatyka jest ważną nauką i daje dużo korzyści. Sądzimy, że warto się do niej przyłożyć, aby potem nie przynosić sobie samemu wstydu, a przede wszystkim, aby być dobrze rozumianym przez innych. Bo wyrażanie się jak Kali, który być z Afryka, jest bardzo wątpliwym zaszczytem.

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 117

W poprzednim tygodniu: 120

W tym miesiącu: 375

W poprzednim miesiącu: 788

Wszystkich: 47677